Toți ochii pe Joe Biden, la summitul NATO. Emmanuel Macron, alt lider cu probleme prezent la reuniunea de la Washington

Joe Biden și Emmanuel Macron/Foto; Profimedia Images
9 July 2024, 14:45 (actualizat 9 July 2024, 20:31)

Începe summitul NATO de la Washington, pe fondul problemelor politice pe care le au două dintre statele cele mai importante ale alianței: Statele Unite și Franța. Președintele american, Joe Biden, pierde tot mai mult susținerea democraților pentru un nou mandat la Casa Albă. Iar Emmanuel Macron e slăbit de blocajul politic din țară, după alegerile legislative anticipate.

Liderii țărilor aliate îl vor observa discret pe președintele Biden. În mod previzibil, deja declară că au încredere deplină în capacitățile cognitive ale liderului celei mai puternice țări din lume.

Olaf Scholz, cancelarul Germaniei: Nu, nu sunt îngrijorat. Din multele conversaţii avute cu preşedintele american, ştiu că a pregătit foarte bine acest summit.

Presa, însă, va fi nemiloasă cu Biden, încercând să-i surprindă expresia feței, gesturile sau eventualele incoerenţe în exprimare.

A fost haos la conferință de presă de la Casa Albă, după ce New York Times a scris că de 8 ori în 8 luni la Casa Albă a venit un medic specializat în Parkinson.

Karine Jean-Pierre, secretar de presă Casa Albă: A fost președintele tratat pentru Parkinson? Nu. Este tratat pentru Parkinson? Nu, nu este. Ia medicamente pentru Parkinson?  Nu. Deci acestea sunt lucrurile la care vă pot da răspunsuri clare. Dar nu am de gând să confirm vizita unui specialist, a oricărui specialist care vine la Casa Albă. Neurologul a spus că nu este justificată îngrijorarea. Președintele însuși a spus-o astăzi, a spus-o de mai multe ori, iar medicul a spus acest lucru. Tot ceea ce face zi de zi în ceea ce privește munca pentru poporul american este un test cognitiv.

La rândul sau, Macron are o poziție mult fragilizată pe plan internațional, din cauza blocajului politic de la Paris: nu se știe cine și cum va guverna, după scrutinul anticipat care nu a produs un învingător clar.

James Goldgeier, profesor de relații internaționale, American University, California: Joe Biden e gazda. A fost slab la dezbatere. Sunt apeluri să se retragă, ţinând cont că părea aşa de fragil la dezbatere. Fiind gazdă, va încerca să folosească ocazia de la summit pentru a demonstra că poate conduce ferm, aşa cum a făcut-o din 2021, când a venit la Casa Albă. Dar în mod clar este fragilizat de prestaţia de la dezbatere. Preşedintele Macron vine la summit foarte slăbit politic, după alegerile parlamentare anticipate.

În plus, în opinia analiștilor, nici cancelarul german, Olaf Scholz nu are o statură puternică nici intern, nici extern.

Iar Marea Britanie are un nou premier, care e la prima reuniune de o asemenea anvergură.

Pentru actualul secretar general al Alianței, Jens Stoltenberg, este ultimul summit în calitate de șef politic al NATO.

Pentru tot ce a făcut în cadrul alianței, într-o perioadă așa de complicată, a primit deja un prim cadou sportiv. A fost invitat să dea startul unei partide de baseball.

Stoltenberg a făcut prima aruncare pentru echipa Washington Nationals.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite