Timișoara, 20 decembrie 1989 | Primul oraș din România liber de comunism
Mulţi dintre tinerii noştri nu ştiu, dar, în urmă cu 34 de ani, Timişoara a devenit primul oraş liber de comunism din România. De la balconul Operei, timişorenii şi-au proclamat Libertatea, după ce au plătit cu zeci de vieţi şi mult sânge vărsat pe străzile oraşului. De atunci, în fiecare an pe 20 decembrie, mai mulți revoluționari se reîntâlnesc în balconul operei, iar sunetul sirenelor răsună în tot orașul.
În 20 Decembrie 1989 a izbucnit grevă generală în toate fabricile timișorene. Coloane întregi de oameni se îndreptau spre centrul Timișoarei în dimineața acelei zile, iar în fața acestei situații, forțele armate s-au retras în cazărmi.
În Piața Operei s-au adunat zeci de mii de timișoreni care redescopereau solidaritatea. Cei care timp de 45 de ani au fost reduși la condiția de “tovarăși” redeveneau oameni.
În aceeași zi de 20 Decembrie 1989, Timișoara a fost declarat primul oraș liber al României de către reprezentații Frontului Democrat Roman, prima formațiune politică democratică înființată pe străzile însângerate ale Timișoarei. Majoritatea arestaților au fost eliberați.

