The Wall Street Journal: Iranul exportă mai mult petrol prin Strâmtoarea Ormuz decât o făcea înainte de război

Iran petrol/Foto: Profimedia Images
12 March 2026, 13:22 (actualizat 12 March 2026, 13:25)

Iranul exportă mai mult petrol prin Strâmtoarea Ormuz decât înainte de începerea războiului, la 28 februarie, ceea ce indică faptul că menține controlul asupra acestei căi navigabile strategice, în timp ce tranzitul altor producători regionali rămâne practic paralizat, relatează ziarul american The Wall Street Journal (WSJ), care citează date de la firma de urmărire a petrolierelor Kpler.

WSJ a informat că, de la începutul conflictului, șapte nave au încărcat țiței în largul coastei iraniene și că în ultimele șase zile volumul mediu încărcat a ajuns la 2,1 milioane de barili pe zi, adică peste cele aproximativ 2 milioane de barili exportate în februarie.

Între timp, alți producători din Golf – între care Arabia Saudită și Irak – și-au redus producția și caută rute alternative pentru a evita Strâmtoarea Ormuz, un coridor maritim prin care trece aproximativ o treime din aprovizionarea mondială cu petrol.

Creșterea recentă sugerează că transporturile iraniene nu înregistrează perturbări și că cererea chineză de țiței din Iran rămâne puternică.

Criza a început când Statele Unite și Israelul au lansat atacuri aeriene la începutul conflictului. Ca răspuns, Garda Revoluționară iraniană a avertizat că va ataca orice navă care traversează strâmtoarea și a lansat drone și rachete asupra producătorilor de petrol din Golf, descurajând o mare parte din flota comercială.

Temerile privind o blocadă completă a pasajului maritim sporesc volatilitatea pieței energetice. Prețul petrolului a ajuns la aproape 120 de dolari pe baril luni, înainte de a scădea sub 80 de dolari a doua zi, după ce președintele american Donald Trump a afirmat că războiul se va încheia ‘foarte curând’.

Conform estimărilor JPMorgan Chase, dacă strâmtoarea ar rămâne blocată timp de două săptămâni, aprovizionarea cu țiței din Golf ar putea fi redusă cu aproximativ 3,8 milioane de barili pe zi, adică peste 3% din producția globală.

O mare parte din țițeiul iranian care încă traversează strâmtoarea pare să se îndrepte spre China la bordul unor petroliere din așa-numita ‘flotă din umbră’ – nave mai vechi folosite de Iran și Rusia, adesea sancționate de Statele Unite – pentru a transporta mărfuri pe ascuns.

De la începutul războiului, circa 15 nave au trecut prin strâmtoare, majoritatea aparținând acestei flote și transportând petrol iranian către China și India, potrivit ziarului, citând date de la Lloyd’s List Intelligence.

Iranul avertizează: Așteptați-vă ca un baril de petrol să coste 200 de dolari

Iranul a avertizat miercuri că nu va fi posibilă scăderea prețurilor petrolului prin ‘măsuri artificiale’ și că, din cauza presiunii exercitate în Strâmtoarea Hormuz, este de așteptat ca prețul barilului de petrol să crească la 200 de dolari.

Trebuie să știți că nu veți putea reduce prețul petrolului și al energiei prin măsuri artificiale. Odată cu extinderea războiului în regiune, v-am avertizat deja că vă puteți aștepta la un baril de petrol la 200 de dolari, deoarece prețul petrolului depinde de securitatea din regiune, iar voi sunteți sursa acestei insecurități”, a declarat Ebrahim Zolfagari, purtător de cuvânt al Cartierului General Central din Khatam al-Anbia, într-un videoclip publicat de agenția de știri Tasnim.

Zolfagari, care coordonează armata regulată cu Garda Revoluționară, a adăugat că Iranul nu va permite ca ‘niciun litru de petrol’ să traverseze Strâmtoarea Ormuz în beneficiul Statelor Unite, Israelului sau partenerilor acestora.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite