The Telegraph: Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete
Belarus, un aliat apropiat al Rusiei, folosește tuneluri pe sub granița cu Polonia, ca parte a unei strategii de război hibrid, potrivit autorităților poloneze, citaţi de The Telegraph. Oficialii spun că specialiști cu înaltă calificare din Orientul Mijlociu ar fi fost implicați în construcție.
În 2025, au fost descoperite patru tuneluri. Cel mai mare, lângă Narewka, a fost folosit pentru a muta aproximativ 180 de migranți – majoritatea din Afganistan și Pakistan – mulţi dintre ei au fost ulterior reținuți.
Tunelul, înalt de aproximativ 1,5 metri, avea o intrare ascunsă într-o pădure și se întindea pe aproximativ 50 de metri pe partea belarusă și 10 metri în Polonia. Acesta era consolidat cu suporturi de beton.
Experții sugerează că grupuri cu experiență în construcții subterane – inclusiv Hamas, Hezbollah, formațiuni kurde sau ISIS – ar fi putut fi implicate, deși nu există dovezi confirmate ale participării lor.
Într-un context mai larg, se spune că Minsk și Moscova cresc presiunea asupra UE prin fluxuri de migrație, contrabandă cu baloane, drone și acte de sabotaj. Polonia susține că poate detecta și distruge astfel de tuneluri, dar avertizează că ar putea continua să apară noi rute.

