The Guardian: Cel puțin 119 atacuri directe asupra spitalelor și maternităților de la începutul războaielor din Ucraina, Gaza și Sudan. Cum au devenit femeile și copiii ținte în conflictele din întreaga lume
O investigație The Guardian și datele colectate de ONG-ul Insecurity Insight dezvăluie un nivel fără precedent de violență: aproape 300 de atacuri și perturbări asupra unităților de îngrijire maternă, personalului și femeilor însărcinate în ultimii trei ani și cel puțin 119 incidente care au implicat lovituri directe asupra spitalelor și secțiilor de maternitate. Majoritatea acestor atacuri au avut loc în Ucraina, Gaza și Sudan, unde sute de mii de femei însărcinate sunt prinse în zone de război.
Treizeci de femei se adăposteau în maternitatea saudită din El Fasher, Sudan, pe 28 octombrie, când a început masacrul. Unele tocmai născuseră, iar altele erau încă în travaliu.
Abdo-Rabo Ahmed, 28 de ani, laborant la spital în acea noapte, a fost unul dintre puținii supraviețuitori cunoscuți. „Am auzit vocile femeilor și copiilor țipând”, spune el. „Ucideau pe toată lumea din spital. Cei dintre noi care au putut să fugă, au fugit.”
Într-unul dintre cele mai îngrozitoare incidente din războiul civil de doi ani din această țară nord-africană, soldați înarmați din Forțele de Intervenție Rapidă (RSF), care luptă împotriva armatei sudaneze, au luat cu asalt spitalul, ucigând, potrivit rapoartelor, peste 460 de pacienți și însoțitorii acestora.
A fost „o atrocitate de nedescris”, spun grupurile pentru drepturile omului, și unul dintre cele mai grave exemple recente ale prăbușirii protecției pentru sutele de milioane de civili prinși în zonele de conflict din Ucraina, Gaza, Myanmar, Republica Democratică Congo (RDC) și Sudan.
Toate marile puteri sunt semnatare ale convențiilor de la Geneva, care le obligă să protejeze civilii de părțile beligerante, însă în ultimul an s-a înregistrat un număr record de atacuri asupra sistemelor de sănătate. Femeile care nasc sunt deosebit de vulnerabile din cauza necesității de a avea acces la serviciile disponibile la nivel local.
”Violența reproductivă”
Potrivit investigației The Guardian și datelor colectate de ONG-ul Insecurity Insight, femeile au fost ucise, împiedicate să acceseze îngrijire sau forțate să nască în condiții nesigure. Datele arată, de asemenea, că cel puțin 68 de moașe, obstetricieni și ginecologi au fost uciși, 15 răpiți și 101 arestați, uneori chiar în timp ce asistau nașteri.
Cifrele sunt probabil subestimate, deoarece includ doar incidentele raportate în mass-media locală, națională și internațională sau în bazele de date online. În unele zone de conflict, comunicarea și informațiile sunt limitate.
Anul trecut, s-a raportat că jumătate dintre femeile care au murit în timpul sarcinii sau al nașterii se aflau într-o zonă de conflict. Sima Bahous, director executiv al UN Women, afirmă: „Acestea nu sunt consecințe naturale ale războiului. Ele constituie un tipar de violență reproductivă.”
Pe lângă uciderea femeilor și a personalului calificat, atacurile distrug facilitățile de îngrijire maternă și neonatală și pun în pericol capacitatea țărilor de a se repopula.
În Gaza, o comisie ONU a citat impactul asupra dreptului la sănătate reproductivă ca unul dintre motivele pentru declararea acțiunilor Israelului ca genocid.
Chiar și după armistițiul din octombrie, medicii din Gaza spun că femeile și copiii continuă să moară din cauza îngrijirii inadecvate, din lipsă de medicamente și echipamente. Un oficial al unei agenții ONU a declarat că a primit rapoarte despre femei care nasc în molozul de lângă drumuri pentru că nu aveau acces la spital.
„Am avut rachete și obuze trase direct asupra secțiilor, sălilor de operație și secțiilor de maternitate”, spune Dr. Adnan Radi, șeful departamentelor de ginecologie și obstetrică de la spitalul al-Awda.
Un purtător de cuvânt al armatei israeliene afirmă că aceasta nu vizează intenționat facilitățile de îngrijire maternă și nu urmărește să afecteze rata natalității populației civile din Gaza.
De la începutul anului 2022, cel puțin 80 de unități de îngrijire maternă și neonatală au fost avariate sau distruse în Ucraina. The Guardian a relatat de la spitale de maternitate din prima linie, unde nașterile au fost mutate sub pământ, iar stresul a provocat complicații la naștere.
În orașul Herson, din sudul Ucrainei, spitalul de maternitate a fost avariat de cinci ori de la începutul războiului. „Rusia ne vizează în mod deliberat”, spune șeful șecției de obstetrică, Petro Marenkovski. Rusia a negat că ar viza intenționat civili.
Olga Butenko, directoare medicală la un centru perinatal din orașul Sumî, din nord-est, spune: „Realitatea este că orice unitate poate fi atacată acum. Apărarea antiaeriană încearcă să protejeze infrastructura critică, dar dacă drona Shahed este doborâtă, resturile pot cădea peste un spital.”
Puține măsuri de protecție sau procese pentru crime de război
Pentru cele peste 676 de milioane de femei care trăiesc la mai puțin de 50 km de o zonă de conflict mortal, există puține măsuri de protecție sau procese pentru crime de război împotriva celor care vizează îngrijirea maternă.
Lipsa responsabilității a creat o „cultură a impunității”, spune Payal Shah, avocat pentru drepturile omului la ONG-ul Physicians for Human Rights. „Atacurile asupra îngrijirii reproductive, precum sarcinile forțate și sterilizarea forțată, pot fi înțelese ca acte de genocid, prin prevenirea nașterilor sau distrugerea supraviețuirii unui grup.”
El Fasher a fost tăiat de ajutoare umanitare mult înainte de atacul asupra spitalului de maternitate din Arabia Saudită, conform Organizației Mondiale a Sănătății, care afirmă că malnutriția crește puternic, în special în rândul copiilor și femeilor însărcinate.
În RDC, datele privind atacurile au fost limitate din cauza lipsei informațiilor din zonele ocupate de rebeli și a accesului nesigur la internet. Totuși, bombardamentele din orașul Goma, în ianuarie, au lovit secția neonatală a spitalului de maternitate Charity, ucigând mame, nou-născuți și asistente medicale. Facilitățile din apropiere au fost copleșite de victime, multe dintre ele fiind femei și copii.
În Myanmar, facilitățile medicale au fost bombardate și zeci de moașe și pacienți au fost arestați, uciși sau răniți în ultimii doi ani, pe fondul războiului civil în curs.
Majoritatea deceselor materne pot fi prevenite prin măsuri de rutină, spun experții medicali, dar sistemele de sănătate se pot prăbuși în timpul războiului, distrugând condițiile necesare pentru nașteri sigure. Organizațiile pentru drepturile omului spun că teama determină, de asemenea, femeile să evite unitățile considerate odată sigure, forțându-le să ia riscuri, cum ar fi nașterea acasă fără asistență calificată sau acces la îngrijire de urgență.
„Dacă spitalele de maternitate sunt ținte deliberate, atunci asta reflectă un trend mai larg și mai îngrijorător: folosirea violenței împotriva spitalelor ca armă pentru a răspândi frica și a distruge țesutul social care menține comunitățile unite”, spune Maarten Van Der Heijden, avocat și cercetător la London School of Hygiene and Tropical Medicine.
„Nu există protecție absolută pentru spitale în război. Conform Convențiilor de la Geneva, unitățile medicale își pot pierde statutul protejat dacă sunt folosite pentru acte considerate «dăunătoare inamicului», ceea ce a devenit acum o apărare standard.”

