Thailanda și Cambodgia au semnat un armistițiu, după 20 de zile de conflicte violente soldate cu 100 de morţi
Thailanda și Cambodgia au convenit sâmbătă să oprească ciocnirile aprige de la frontieră, cele mai dure lupte din ultimii ani între țările din Asia de Sud-Est, care au inclus ieșiri cu avioane de vânătoare, schimburi de focuri de rachete și baraje de artilerie, transmite CNN.
„Ambele părți sunt de acord să mențină desfășurările actuale de trupe fără alte mișcări”, au declarat miniștrii apărării într-o declarație comună privind armistițiul.
„Orice întărire ar intensifica tensiunile și ar afecta negativ eforturile pe termen lung de rezolvare a situației”, conform declarației publicate pe rețelele de socializare de Ministerul Apărării din Cambodgia.
Acordul, semnat de ministrul thailandez al Apărării, Natthaphon Narkphanit, și de omologul său cambodgian, Tea Seiha, a pus capăt a 20 de zile de lupte care au ucis cel puțin 101 persoane și au strămutat peste o jumătate de milion de persoane de ambele părți.
Conflictele au fost reaprinse la începutul lunii decembrie, după încălcarea unui armistițiu pe care președintele american Donald Trump și prim-ministrul malaezian Anwar Ibrahim îl mediaseră pentru a opri o rundă anterioară de lupte.
De mai bine de un secol, Thailanda și Cambodgia și-au contestat suveranitatea în diverse puncte nedelimitate de-a lungul frontierei lor terestre de 817 kilometri (508 mile) – o dispută care a explodat ocazional în ciocniri și lupte.
Ultimul armistițiu va fi monitorizat de o echipă de observatori din blocul regional al Asociației Națiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN), precum și de o coordonare directă între cele două țări, a declarat Natthaphon. „În același timp, la nivel politic, va exista o comunicare directă între ministrul apărării și șeful forțelor armate ale ambelor părți”, a declarat el reporterilor.

