Temperaturi scăzute în Harghita. Au fost depăşite recordurile zilnice la trei staţii meteo. Minus 3.6 grade Celsius, înregistrate la Miercurea-Ciuc

12 May 2025, 10:10 (actualizat 12 May 2025, 20:32)

Temperaturile au scăzut, în noaptea de duminică spre luni, în tot judeţul Harghita, la trei staţii meteo fiind depăşite recordurile zilnice care datau chiar şi de 50 ani.

Potrivit datelor furnizate Agerpres de meteorologul-previzionist Narcisa Milian, de la Serviciul Regional de Prognoză a Vremii din cadrul Centrului Meteorologic Regional Transilvania Sud, la staţia meteo Miercurea-Ciuc s-au înregistrat minus 3.6 grade Celsius, faţă de recordul anterior al zilei, care a fost de minus 1.3 grade şi a fost înregistrat în anul 1974.

De asemenea, la Topliţa s-a consemnat o temperatură de minus 2.3 grade Celsius, fiind depăşit recordul zilei, înregistrat în anul 1980 şi care a fost de minus 1.4 grade Celsius.

Şi la staţia de munte Bucin s-a înregistrat un nou record de temperatură, în noaptea de duminică spre luni.

Sursa citată a precizat că la Bucin s-a înregistrat o valoare de minus 2.7 grade Celsius, faţă de recordul zilei consemnat în anul 1978 şi care a fost de minus 1.8 grade Celsius.

Aceste temperaturi au fost cele mai scăzute din zonele joase înregistrate la nivel naţional.

Şi la staţia meteo Joseni s-a înregistrat o temperatură negativă, de minus 2.1 grade Celsius, fără să se fi depăşit recordul de temperatură al zilei.

O temperatura cea mai ridicată, de 0.7 grade Celsius, s-a consemnat în municipiul Odorheiu Secuiesc.

Meteorologul-previzionist Narcisa Milian a precizat că această scădere de temperatură s-a datorat pătrunderii de aer arctic foarte rece, mai ales pe jumătatea nordică şi în estul României, “în condiţiile în care cerul s-a descoperit un pic în cursul acestei nopţi”.

În zilele următoare, vremea va fi rece, cu înnorări temporare şi precipitaţii slabe, iar la munte, în zonele înalte, va ninge, fiind aşteptată o încălzire uşoară începând de vineri.

De altfel, şi în noaptea de duminică spre luni a nins în mai multe zone înalte ale judeţului Harghita.

Potrivit unei postări pe pagina de Facebook a Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Braşov, pe mai multe drumuri naţionale din nordul judeţului Harghita s-a acţionat cu utilajele de deszăpezire şi cu materiale antiderapante “pentru a asigura condiţii sigure şi confortabile de trafic”.

Frig a fost însă în aproape toată țara, cu temperaturi negative la munte, la altitudini mare și cu doar câteva grade în termometre în multe orașe. Meterorologii anunță că răcirea vremii continuă și vom avea parte de o săptămână deosebit de friguroasă pentru această perioadă.

Meteorologii anunță și ploi în următoarele zile în toată țara, iar la munte va fi lapoviță, ninsoare și vânt puternic de până la 80 de km pe oră. Se prognozează că temperaturile vor începe să crească abia după 20 mai.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite