Temperaturi negative, în plină vară. Minus 1,7 grade, minima înregistrată la Miercurea Ciuc
Frig de toamnă târzie în multe zone din ţară. Temperaturile au coborât sub zero grade noaptea trecută în unele localităţi, printre care Joseni şi Miercurea Ciuc. Oamenii au ieșit zgribuliți din case de dimineață, iar câțiva au dat chiar drumul la centrale. Vor mai fi două nopți friguroase, avertizează meteorologii, dar, spre finalul săptămânii, vara revine în forţă, cu temperaturi de peste 35 de grade.
Doar trei grade erau dimineață la Brașov. După zilele călduroase de vară, oamenii au îmbrăcat haine mai groase.
Temperaturile au scăzut brusc și în alte zone din țară. Cel mai rece a fost la Miercurea Ciuc, unde temperaturile au ajuns la aproape de minus 2 grade.
Frig a fost și în Bistrița, Făgăraș, Petroșani sau Târgu Mureș, unde termometrele au arătat puțin peste 0 grade Celsius.
Mihai Timu, meteorolog ANM: Această masă de aer rece și-a spus cuvântul în noaptea care a tecut: am înregistrat temperaturi mult sub normalul perioadei. Minus 1,7 grade la stația din Miercurea Ciuc, aproape recordul absolut al lunii august, de minus 1,9 tot la această stație. O să mai avem două nopți cu temeparturi sub normalul perioadei.
Vara revine în forță de joi, spun meteorologii. Un val de aer cald dinspre Nordul Africii va aduce spre sfârșitul săptămânii temperaturi de peste 35 de grade Celsius, mai ales în vestul și sudul țării.

