Teleschiul și instalația de zăpadă artificială de pe Pârtia Bucovina din Câmpulung Moldovenesc au fost vandalizate
Ghinion pentru turiștii aflați la schi în Câmpulung Moldovenesc. Instalația electrică a teleschiului și sistemul de producere a zăpezii artificiale de pe Pârtia Bucovina au fost distruse, cel mai probabil în urma unui act de vandalism. Administratorii suspectează că mai multe cabluri au fost tăiate intenționat, iar poliția a deschis o anchetă.
Incidentul ar fi avut loc la sfârșitul săptămânii trecute. Administratorul pârtiei spune că autorul distrugerilor ar fi ales o rută greu accesibilă, ferită de camerele de supraveghere, și ar fi urcat până la aproximativ zece metri înălțime pentru a tăia cablurile senzorilor de siguranță ai instalației de teleschi.
„Am constatat vandalizarea în momentul în care am urcat noaptea cu tunurile de zăpadă, pentru a le conecta și a porni producerea zăpezii în partea de sus a pârtiei, ca să putem închide inelul și să dăm drumul la instalație. Când am ajuns, am găsit toate cutiile desfăcute și vandalizate. E clar vorba de o persoană care avea cunoștințe, pentru că a fost o acțiune riscantă: s-au tăiat cabluri aflate sub tensiune, deci cineva care stăpânea partea de electricitate”, a declarat Constantin Cozmaciuc, administratorul pârtiei.
Au fost tăiate atât cablurile hidranților care alimentează tunurile de zăpadă artificială, cât și firele senzorilor de protecție ai teleschiului. Administratorul spune că nu există conflicte cunoscute și că zona nu a mai fost afectată de astfel de incidente.
„Nu am avut conflicte cu nimeni. Până acum, în toată zona nu au fost furturi sau distrugeri și nu am avut probleme care să ne pună într-o stare de alertă. Am depus plângere la poliție”, a mai precizat Cozmaciuc.
Incidentul afectează planurile turiștilor care au ajuns în zonă special pentru schi. Până la remedierea avariilor, pârtia rămâne deschisă doar pentru săniuș.
„O consider o infracțiune și bănuiesc că cineva a vrut să saboteze. E un gest urât. Am venit cu copiii, cu familia, să ne simțim bine și vrem să avem condiții de săniuș și de schi”, a spus un turist.
Un alt vizitator consideră gestul „foarte urât” și nu exclude varianta unui sabotaj, punând incidentul pe seama inconștienței sau răutății.
Echipele tehnice lucrează la refacerea instalațiilor, iar polițiștii continuă cercetările pentru identificarea celor responsabili de distrugeri.

