Tel Aviv a pierdut organizarea Europenelor de gimnastică artistică din 2025, din cauza războiului din Gaza
Oraşul israelian Tel Aviv nu va mai organiza ediţia din 2025 a Campionatelor Europene de gimnastică artistică, din cauza războiului din Gaza, a decis Comitetul Executiv al Federaţiei europene de gimnastică, citată de Reuters.
Federaţia europeană de gimnastică a redeschis procesul de candidatură pentru ediţia a 11-a a competiţiei continentale, aşteptând candidaturi de la federaţiile membre până pe 23 aprilie.
”Recunoaştem eforturile depuse de Federaţia israeliană de gimnastică, excelenta gazdă a mai multor Campionate Europene în ultimii 8 ani”, a spus Federaţia europeană de gimnastică într-un comunicat.
Ediţia 2024 a Europenelor de gimnastică pentru seniori şi juniori este prevăzută la Rimini (Italia), între 24 şi 28 aprilie competiţia masculină, respectiv între 2 şi 5 mai competiţia feminină.
De la începutul conflictelor din regiune, pe 7 octombrie, mai multe evenimente sportive internaţionale au fost mutate, inclusiv meciurile echipelor de fotbal ale Palestinei şi Israelului, precum şi Campionatele Europene de polo pe apă din acest an. Preluare: Agerpres

