Teheran: Washingtonul să răspundă și să plătească despăgubiri, după atacurile asupra siturilor nucleare. SUA au calificat drept ‘ridicolă’ cererea
Teheranul se așteaptă ca SUA, în caz de reluare a negocierilor, să dea socoteală și să plătească despăgubiri pentru atacurile asupra siturilor nucleare iraniene, a declarat luni un înalt responsabil, excluzând în același timp discuții directe cu Washingtonul, relatează AFP.
În iunie, Israelul a lansat o ofensivă fără precedent împotriva Iranului și în special a infrastructurilor sale nucleare. SUA au intervenit și au bombardat la rândul lor siturile nucleare iraniene.
‘În caz de potențiale negocieri (…), unul dintre subiectele la ordinea zilei va privi nevoia ca SUA să răspundă și de a solicita despăgubiri pentru agresiunea militară împotriva instalațiilor nucleare pașnice ale Iranului’, a declarat în cadrul unei conferințe de presă purtătorul de cuvânt al diplomației iraniene, Esmail Baghai.
Întrebat despre eventualitatea unor negocieri directe, el a răspuns negativ.
Washingtonul a calificat deja drept ‘ridicolă’ cererea de compensații a Teheranului.
Israelul și-a lansat pe 13 iunie atacul asupra Iranului, unde a bombardat timp de mai multe zile situri militare, nucleare, precum și zone locuite, ucigând peste 1.000 de persoane. Represaliile iraniene asupra Israelului s-au soldat cu 29 de morți, amintește agenția de presă citată de Agerpres.
Teheranul și Washingtonul erau angajate în negocieri pentru încheierea unui nou acord privind programul nuclear iranian atunci când Israelul și-a lansat ofensiva, având ca obiectiv declarat să oprească acest stat să dezvolte arma atomică. Teheranul a negat însă mereu că ar avea astfel de ambiții nucleare.
După război, Iranul a suspendat oficial orice cooperare cu Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), estimând că agenția ONU are o parte de responsabilitate în atacul israelian.
Luni, Esmail Baghai a declarat că Iranul rămâne angajat în respectarea Tratatului de neproliferare nucleară, criticând în același timp ‘abordarea politizată și neprofesionistă’ a AIEA.
Directorul adjunct al agenției este așteptat în Iran ‘în mai puțin de zece zile’, a precizat purtătorul de cuvânt. Țara sa s-a declarat gata în iulie să reia cooperarea cu AIEA sub ‘o nouă formă’.
În contextul politicii de continuare a îmbogățirii uraniului de către Iran, țările occidentale amenință Teheranul că vor activa un mecanism permite impunerea de sancțiuni internaționale.

