Teamă și speranță printre iranienii din România, după moartea ayatollahului Khamenei
Iranienii care trăiesc în România sunt cu gândul acasă. Au sărbătorit azi eliminarea ayatollahului Khamenei și speră că țara lor va avea o conducere sub care să nu sufere. Vorbesc despre greutățile vieții din Iran, despre rude și prieteni omorați în demostrațiile de stradă și nu numai. Astăzi însă durerea a fost înlocuită de speranță.
Mehdi a venit în România în urmă cu câțiva ani, după ce a aflat pe propria piele ce înseamnă să ai de-a face cu poliția iraniană. A fost arestat o săptămână pentru că nu a crezut în islamul radical.
A reușit să scape după ce a mituit un ofițer de poliție. Acum 7 ani a ajuns în România și acum trăiește alături de o româncă și se bucură de dispariția ayatollahului Khamenei. Iranienii care au emigrat la noi spun că prăbușirea regimului nu este importantă doar pentru persani.
Opozanții regimului au fost uciși în număr mare în ultimele luni, posibil de ordinul zecilor de mii, pentru că au îndrăznit să protesteze pe stradă.
Femeile iraniene, controlate de o aberantă poliție a moravurilor, se tem permanent de represalii. Nu puține sunt cele care au fost bătute până au murit, pentru că nu purtau perfect vălul pe față.
Zeci de persani s-au întâlnit într-un parc din București. Au și dansat de bucurie că țara lor s-ar putea elibera.
Cei mai mulți iranieni știu însă că e drum lung până la o stabilizare a situației în țara natală.

