Taximetriștii din Atena sunt furioși pe Guvern, care oferă avantaje inechitabile deținătorilor de microbuze
Grevă a taximetriştilor din Atena care se tem că un nou proiect de lege vă creşte nedrept concurenţa. Cel puţin 150 de maşini galbene au blocat centrul capitalei elene şi aşa foarte aglomerat.
Sindicatul şoferilor de taxi acuză Guvernul că oferă avantaje inechitabile furnizorilor privaţi de transport. Este de fapt un amendament care îi favorizează pe deţinătorii de microbuze. Ei spun că înmulțirea maxi-taxi-urilor le va pune afacerile pe butuci.
Greva taximetriştilor a început ieri, la ora 6.00 dimineaţa, şi se încheie în această dimineaţă. Sindicaliştii spun că dacă nu vor ajunge la un acord cu Guvernul, vor ieşi din nou în stradă.

