Taxele mari golesc restaurantele. Mai puțini clienți și încasări în scădere
Mai puțini clienți în restaurante și încasări mai slabe. Patronii de localuri se plâng că rămân fără clienţi din cauza taxelor mărite. Oamenii nu le mai calcă pragul și preferă de multe ori să comande mâncare acasă. O opțiune pe care însă cei mai mulţi nu o agreează neapărat, din cauza costurilor suplimentare cu livrarea. Cei mai optimiști spun însă că în curând comenzile la domiciliu vor pierde teren în fața unei ieșiri la restaurant.
Mesele la restaurant tind să devină o amintire. Cel puțin pentru turiștii care ajung la malul marii, dar și pentru localnici. Patronii localurilor spun că schimbarea este vizibilă de ceva timp.
Clienții comandă mai puține feluri de mâncare și sunt mai puțîn generoși cu bacşişul.
Patronii pun această schimbare pe seama scăderii puterii de cumpărare. Clienții, pe de-o parte, au mai puțini bani, patronii pe de altă, au costuri mai mari.
Cei care însă nu vor să piardă timp în bucătărie, dar nici să plătească mult la restaurant, comandă mâncare gătită acasă.
Mulți patroni nu consideră livrarea la domiciliu că fiind o soluție tocmai profitabilă din cauza comisioanelor către firmele de curierat. De altfel, tendința de a comandă mâncare acasă începe să scadă deoarece preţurile sunt tot mai mari. În vestul țării, deja se prefigurează o întoarcere la masa de restaurant. Adică mulți din cei care vor mâncare gata pregătită, preferă ambianța unui local.
Comenzile de mâncare online au cunoscut un adevărat boom în timpul pandemiei. Revenirea în localuri se face încet, dar sigur. Proprietarii de localuri cred că în următorii ani comenzile acasă vor scădea și mai mult, iar oamenii se vor întoarce la vechile obiceiuri.

