Tatonări neoficiale pentru refacerea coaliției, înainte de votul asupra moțiunii de cenzură

29 April 2026, 18:58 (actualizat 29 April 2026, 19:07)

În cele cinci zile care ne despart de ziua votului asupra moțiunii de cenzură, încep tatonările pentru o eventuală împăcare PSD-PNL sau alte scenarii de guvernare. În PNL sunt voci care ar fi dispuse să-l sacrifice pe Ilie Bolojan pentru un nou guvern pro-european. Însă, oficial, liberalii și cei de la USR resping o nouă colaborare cu PSD.

Imediat după citirea moțiunii, social-democrații au transmis un comunicat în care îi cer demisia de onoare lui Ilie Bolojan și fac apel la liberalii care îl contestă să se exprime.

Liberalii le răspund foștilor colegi de coaliție că moțiunea nu e dorită de români, ci de conducerea PSD, și îi invită să aibă curajul de a le permite românilor să le comenteze postările pe rețelele de socializare.

PSD se declară gata să se întoarcă la foștii aliați, daca Ilie Bolojan dispare din fruntea guvernului.

Daniel Zamfir, liderul senatorilor PSDCred că nu va fi o problemă ca Partidul Național Liberal să se reașeze la masă cu Partidul Social Democrat, să facem o guvernare cum am mai făcut și în trecut, o guvernare care să aducă creștere economică și bunăstare oamenilor.

În ciuda unor voci din PNL care au dat de înțeles public că e de dorit o refacere a coaliției fără Ilie Bolojan, oficial, PNL și USR rămân pe poziții.

Mircea Fechet, deputat PNL: Eu nu văd cum Partidul Național Liberal își poate încălca propria decizie, asumată în două rânduri, nu doar o dată, legată de faptul că nu va colabora cu PSD-ul în măsura în care PSD-UL își va dărâma propriul guvern.

Mihai Botez, deputat USR: Dacă va trece această moțiune, nu vom mai intra într-o nouă coaliție cu cei de la PSD.

Reporter: Mai există vreo șanse pentru refacerea coaliției, așa cum își dorește PSD?

Kelemen Hunor, președinte UDMR: Se poate, da, dar nu va fi ușor.  Au fost niște afirmații dure și trebuie să se așeze la masă.

Președintele României nu ia în calcul decât un guvern pro-occidental, adică fără AUR.

Chiar Constituția României vorbește de direcția pro-occidentală a României. Eu când am făcut declarația, pe care evident că mi-o mențin (privind desemnarea unui premier din partea unei alianțe PSD-AUR, n.r), am acționat în această direcție. Eu doresc și voi acționa pentru ca România să fie guvernată de forțe pro-occidentale”, a reiterat președintele.

De altfel, liderii AUR spun că oricum partidul lor nu dorește să intre acum la guvernare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite