Târgul de purici – Obiecte folosite, la vânzare pentru a reduce risipa. O parte din bani, folosiți în scopuri caritabile

4 October 2025, 17:05

Un târg organizat de peste 10 ani în Bistriţa îi încurajează pe localnici şi nu numai să refolosească obiecte în stare bună pentru a reduce risipa, dar și să facă un gest caritabil. La târg se găsesc de toate – lucruri donate şi vândute la preţuri de nimic. O parte din banii strânşi vor fi folosiţi pentru construirea unui adăpost pentru victimele violenţei domestice.

La târgul organizat în curtea Muzeului Județean din Bistrița se găsesc de toate: de la jucării până la haine și echipamente de iarnă. Printre cele mai căutate standuri sunt cel de carte și cel cu veselă.

Obiectele vândute provin din donații de la persoane fizice din țară noastră, dar și din Austria. Târgul este organizat de o asociație din Bistrița, la care lucrează și voluntari. Doamna Letiția Fleischer este o veterană a acestui târg și știe tot ce se caută.

Olimpiu Cocian, directorul Târgului de Purici: O bună parte din acești bani vor fi dedicați construirii unui cămin pentru femeile abuzate. Am început deja și am achiziționat un teren, a costat 46.000 de euro, nu a fost puțin. Aici ne-au ajutat și colegii noștri din Austria. Dar și bani din târg. În fiecare ediție, o parte din bani se pun bine pentru acest adăpost.

Târgul de la Bistrița este la a 11-cea ediție, dar în vestul Europei se organizează astfel de evenimente de zeci de ani. Prin vânzarea obiectelor folosite, dar încă în stare bună, organizatorii vor să educe publicul să reducă risipă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite