Tanc rusesc în stare perfectă de funcţionare, capturat de militarii ucraineni. Misiune complexă și periculoasă în “no man’s land”

10 April 2024, 19:10 (actualizat 10 April 2024, 19:47)

Militarii brigăzii Azov din Ucraina au reuşit să captureze un tanc rusesc în stare perfectă de funcţionare. Tancul a fost lovit de o dronă kamikaze şi a fost abandonat de echipaj în timpul unui asalt rusesc din data de 4 aprilie, pe frontul din Doneţk. După o misiune spectaculoasă şi periculoasă, militarii ucraineni au reuşit să scoată tancul din “no man’s land”, teritoriul nimănui, dintre poziţiile ruse şi cele ucrainene.

Ucrainenii și-au dat seama că tancul rusesc nu a fost avariat foarte tare și ar putea fi în stare de funcționare. Au decis să trimită o echipă să pună mâna pe el.

Baydar, tanchist ucrainean: E simplu pentru mine. Sunt în armată. Am primit un ordin. Comandantul companiei mi-a spus: “Vezi că e un tănculeț care ar trebui scos”. Am spus: “Dacă trebuie, hai să o facem”.

Acțiunea a presupus o misiune complexă și periculoasă, timp de 3 nopți, în no man’s land.

Tenor, tanchist ucrainean: La început, au venit echipele de deminare pentru că erau bariere de mine și tot felul de explozibili.

A doua noapte, militarii ucraineni și-au dat seama că tancul avea bateriile descărcate.

A treia noapte, au lucrat sub loviturile artileriei inamice, dar într-un final au reușit să pornească tancul.

Cum afară era întuneric, iar peste tot gropi de la obuzele de artilerie, nu au văzut un crater uriaș făcut de o bombă KAB de jumătate de tonă și au căzut în el.

Printr-o mișcare de balans au reușit să scoată tancul și să își reia drumul.

Au reușit să ducă tancul cu bine în pozițiile ucrainene, chiar dacă artileria rusă a lovit de 35 de ori. Și nu e orice tanc, ci un T-72 modernizat, dat în folosință în urmă cu 2 ani. Valorează 2,5 milioane de dolari. De acum va lupta împotriva foștilor săi proprietari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite