Tânăra care și-a ucis prietena și apoi i-a abandonat trupul într-un geamantan, sub o bancă din Mangalia, a primit 15 ani de închisoare
15 ani și 3 luni de închisoare și plata a 75.000 de euro daune morale pentru Loredana, tânăra care și-a ucis prietena, i-a ascuns trupul într-un geamantan și l-a abandonat sub o bancă dintr-un parc din Mangalia. Decizia Tribunalului Constanţa nu este definitivă.
Tribunalul Constanţa s-a pronunţat pe fond în acest dosar, la al doilea termen.
Instanţa a condamnat-o la 12 ani şi 6 luni închisoare pentru omor, la 1 an şi 6 luni de închisoare pentru furt calificat, stabilind şi pedepse de câte 3 ani pentru efectuare de operaţiuni financiare în mod fraudulos, respectiv pentru operaţiuni ilegale cu instrumente de plată fără numerar, dar şi de 9 luni pentru acces ilegal la un sistem informatic.
Magistraţii au dispus contopirea pedepselor şi au aplicat isentinţa cea mai grea, a închisorii de 12 ani şi 6 luni la care se adaugă o treime din totalul celorlalte, urmând ca acesteia să-i fie aplicată în final pedeapsa rezultantă a închisorii de 15 ani şi 3 luni.
“În principal, din câte observăm, instanţa s-a orientat către minim de pedeapsă şi nu către un maxim de pedeapsă, iar în funcţie de dorinţele familiei urmează să depunem apel sau din contră să rămânem la soluţia aceasta“, a transmis avocatul Adrian Cuculis.
Tânăra a recunoscut în faţa anchetatorilor că şi-a omorât cea mai bună prietenă, Alina, pe fondul unor neînţelegeri, în august 2023. Cele două se angajaseră cameriste pe durata verii la un hotel din Saturn şi locuiau în aceeaşi cameră.
În noaptea în care a ucis-o pe prietena ei, tânăra a avut discernământ, după cum a reieșit din raportul de expertiză medico-legală psihiatrică.
Prietenia dintre Loredana și Alina s-a transformat într-un coșmar, după ce fetele s-au certat. Discuțiile au apărut din cauză că Alina voia să plece acasă, pentru că nu ar fi mai fi vrut să ascundă o relație amoroasă pe care Loredana o avea pe litoral.
Alina avea 18 ani și era din Vaslui.

