Pași istorici la summitul Coreea de Nord - Coreea de Sud. Kim Jong Un: "Începe o nouă istorie. O eră a păcii"

Liderii Moon Jae In și Kim Jong Un au convenit la summitul istoric de la Panmunjom asupra denuclearizării complete a Peninsulei Coreene. Kim Jong Un a pășit pentru prima dată în Coreea de Sud, în zona de la frontiera celor două Corei. Au fost mai multe momente simbolice, de la strângerea de mână la discuții față în față despre arme nucleare, pe o bancă, într-un spațiu amenajat în natură. Cele două state au anunțat și organizarea unei reuniuni a familiilor separate în urma războiului din 1953. 

Cele două Corei au reluat dialogul la Panmunjom, locul unde acum 65 de ani un armistițiu punea capăt războiului

Pentru prima oară după mai bine de doi ani, regimurile din nordul și sudul Coreei au reluat dialogul la nivel înalt. Un prim rezultat al acestor discuții este că sportivii nord-coreeni vor participa la Jocurile Olimpice de Iarnă. Este vorba despre o pereche de patinatori care vor fi însoțiți de o delegație importantă a conducerii de stat și de partid.

Ultima Oră

Cele mai citite