159 de ani de la Unirea Principatelor, celebrată la Iași, București și Focșani

Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită azi în oraşele simbol ale acestui eveniment istoric. La Iaşi au venit aproximativ 300 de basarabeni pentru a participa la festivități. În Bucureşti ceremoniile au avut loc la Patriarhie, locul în care a fost ales Alexandru Ioan Cuza domn al Țării Românești. Iar la Focșani au fost parade militare şi spectacole artistice. Politicienii au fost şi ei prezenţi şi nu au ratat momentul să transmită mesaje cu tâlc.

Ziua Unirii Principatelor Române, celebrată la Iaşi. Mii de oameni s-au prins în Hora Unirii

24 ianuarie 1859 este ziua în care a devenit real visul românilor de a se uni într-o singură ţară. Principatele Române au desființat granița de la Focşani şi au făcut Mica Unire. Iar românii de pe ambele maluri ale Milcovului au jucat Hora Unirii. Acum, în anul centenarului Marii Uniri, ziua de 24 ianuarie are semnificații şi mai puternice, iar Hora Unirii este simbolul bucuriei împlinirii unui ideal istoric. Iași, orașul care în 1859 a renunțat la statutul de capitala a Moldovei, a dat astăzi tonul sărbătorii cu parada militarilor, o mare hora şi cântece tradiţionale.

Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Micii Uniri: Progresul României, legat de o legislație coerentă, care să sancționeze abuzurile și necinstea

"'Fă ca legea să înlocuiască arbitrarul, fă ca legea să fie tare'. Așa îl îndemna Mihai Kogălniceanu pe domnitorul Al. I. Cuza. Este un îndemn care și-a păstrat vie semnificația. Astăzi, când destinul nostru european se fundamentează pe domnia statului de drept și pe egalitatea în fața legii, progresul României este indisolubil legat de existența unei legislații coerente și stabile, capabile să sancționeze abuzurile și necinstea", a subliniat președintele Klaus Iohannis la manifestările dedicate Micii Uniri. Șeful statului a participat la Sfânta Liturghie oficiată în Catedrala Patriarhală, a depus o coroană de flori la statuia Domnitorului Alexandru Ioan Cuza și a susținut un discurs în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei.

Un român de etnie maghiară aleargă de la Aiud la Alba Iulia, în cinstea Zilei Naționale

Ultramaratonistul Polgar Levente, care, așa cum spune, poartă în el două etnii, română și maghiară, va alerga pentru al treilea an consecutiv, de 1 Decembrie, pe traseul Aiud - Alba Iulia, până la, în mod simbolic, Sala Unirii, el lansând și o invitație oricui dorește să i se alăture în acest gest prin care își arată respectul față de Ziua Națională a României.

Ultima Oră

Cele mai citite