În vremuri grele, se întăresc caracterele şi ies în faţă românii care fac ţara mare. Aşa a fost şi acum 103 ani, când s-a înfăptuit UNIREA, aşa se întâmplă şi acum când trecem prin încercări ce păreau de neimaginat.
Militari şi specialişti din MApN, MAI, SRI, STS şi Administraţia Naţională a Penitenciarelor, cu mijloace tehnice terestre şi aeriene, vor participa la parada militară organizată de Ziua Naţională în Piaţa Arcul de Triumf din Bucureşti.
Se reiau spectacolele și concertele, iar publicul va avea acces și la competiții sportive! Cu două condiții: spectatorii să fie vaccinați sau trecuți prin boală și să nu ocupe mai mult de 30% din capacitate. Sunt reguli stabilite de Comitetul Național pentru Situații de Urgență, cu precizarea că nu sunt "relaxări"! Cea mai importantă noutate este că, de luni, toți copiii revin în școli și grădinițe în zonele în care incidența COVID este sub 3 la mie. Nu mai contează rata de vaccinare. Pe 1 Decembrie, toți cei care vor să vadă parada și festivitățile dedicate Zilei Naționale o pot face fără restricții. Rămân limitări doar pentru zona oficială.
Publicul va putea vizita gratuit, de Ziua Naţională, Galeriile de Artă Europeană, Medievală şi Modernă Românească de la Muzeul Naţional de Artă al României, precum şi cinci expoziţii temporare deschise cu acest prilej.
Un jandarm vâlcean a făcut anul acesta să vibreze sufletul românilor de pretutindeni şi să răsune imnul României în munţi, la peste 1 700 de metri altitudine.
Drapelul României a fost din nou arborat pe Vârful Parângul Mare, la cota 2519. Anul acesta drapelul a fost urcat la munte de un jandarm montan și un paramedic SMURD, reprezentanți a două structuri care s-au aflat în prima linie în luptă cu virusul SARS-Cov-2.
Dincolo de tragediile provocate, pandemia de coronavirus a avut și părți bune. În ciuda distanțării fizice, lunile de luptă cu COVID 19 i-au apropiat pe oameni, sufletește.
Subprefectul cu atribuții de prefect al județului Brăila, Simona Drăghincescu, s-a încurcat în timp ce saluta Garda de Onoare cu ocazia Zilei Naționale a României.
Ceremonia de 1 Decembrie, care avea loc în fiecare an la Arcul de Triumf, va fi extrem de restrânsă, fără paradă militară şi fără participarea publicului larg, a anunţat, miercuri, preşedintele Klaus Iohannis.