Premieră la Ateneul Român, care a găzduit o gală specială dedicată celor care au învins cancerul. Evenimentul a fost organizat pentru a marca Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, stabilită prin lege, în prima duminică din luna iunie.
Premierul Nicolae Ciucă a dat asigurări, luni, că strategia de luptă împotriva cancerului va fi operaţionalizată și că se vor găsi resursele necesare pentru ca noile programe să salveze cât mai multe vieți.
Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, joi, Legea privind declararea primei zile de duminică din luna iunie ca Ziua naţională a supravieţuitorilor de cancer.
Bolnavii de cancer au fost victime colaterale ale pandemiei. Starea multora s-a agravat, iar pentru alții diagnosticul a venit prea târziu din cauza accesului la investigații și tratament. Peste toate, mulți se confruntă cu discriminarea. Asociațiile de pacienți cred că o lege și o zi dedicată supraviețuitorilor de cancer ar duce mai repede problemele bolnavilor pe masa autorităților.