Sunt cetaţeni americani, dar au România în suflet. Este povestea rezidenţilor din Statele Unite care au transformat ţara noastră în a doua casă și au sărbătorit, marți, Ziua Americii cu gândul la cei dragi de acasă, dar și la prietenii pe care i-au cunoscut aici.
Statele Unite sărbătoresc în avans Ziua Independenței. 4 Iulie este o dată specială pentru americani, dar și pentru țările partenere, cum este și România. TVR1 a transmis în direct într-o Ediție specială recepția de la Ambasada SUA la București, la care au participat președintele României, Klaus Iohannis, premierul Florin Cîțu și alte oficialități.