Cadre medicale, decorate de președinte de Ziua Mondială a Sănătății

Sistemul medical din România a trecut în acești ani de pandemie prin provocări majore. Curajul și devotamentul personalului medical au fost recunoscute astăzi, de Ziua Mondială a Sănătății, chiar de președintele României. La ceremonia de la Palatul Cotroceni au fost medaliați 34 de medici și asistente.

Arad: Gest de recunoștință pentru medicii din prima linie

Gest de preţuire pentru medicii arădeni, oferit de artiștii Filarmonicii din oraș. Pentru că în ultimul an viața lor s-a transformat într-o permanentă luptă contra-cronometru, medicii și asistentele au avut parte de o surpriză muzicală. Momentul a fost special ales de artiști, pentru că astăzi este Ziua Mondială a Sănătății.

VIDEO. 7 aprilie, Ziua Mondială a Sănătăţii. În România, aproape 932.000 de persoane sunt diagnosticate cu depresie

Depresia. Să vorbim despre depresie este tema sub care se desfășoară, în 2017, Ziua Mondială a Sănătății. Depresia afectează oameni de toate vârstele, din toate categoriile sociale și din toate țările. Ea provoacă suferință mentală și are impact asupra capacității oamenilor de a efectua chiar și cele mai simple sarcini zilnice și are consecințe asupra relațiilor interumane, dar și asupra capacității oamenilor de a-și câștiga traiul. În cel mai rău caz, depresia poate duce la sinucidere, fiind a doua cauză de deces în rândul tinerilor în vârstă de 15-29 ani. La nivel global, peste 300 de milioane de oameni suferă de depresie.

Ultima Oră

Cele mai citite