Această zi, marcată anual din 1997, a fost instituită, în România, la data 4 august 1996, ca urmare a sesiunii speciale privind Riscul Cardiovascular organizată de Academia de Ştiinţe Medicale.
Astăzi este Ziua Mondială a Inimii, o zi importantă pentru întreagă lume medicală, folosită pentru a informa populaţia din întreaga lume cu privire la principala cauză de deces, bolile cardiovasculare.