Omenirea a consumat toate resursele naturale regenerabile pentru anul acesta. România trăiește pe datorie încă din 11 iunie. Topul țărilor risipitoare de resurse naturale

Omenirea a consumat deja toate resursele naturale generate de planetă pentru anul 2023. Începând din 2 august, toată energia pe care o vom folosi, tot ce vom mânca, cumpăra din magazine sau călătoriile pe care le vom face, vor fi în contul generațiilor viitoare. România și-a consumat resursele chiar mai devreme. Țara noastră trăiește pe datorie încă de pe 11 iunie.

Omenirea începe să trăiască pe datorie ecologică, consumând din resursele anilor următori. Drumul zilnic cu mașina la serviciu are cel mai puternic impact asupra mediului

Omenirea a epuizat resursele Planetei pentru anul 2022. Sună abstract, însă efectele se văd deja. Fenomenele meteo extreme sau seceta sunt exemplele cele mai actuale. La asta se adaugă faptul că în Oceanul Planetar este mai mult plastic decât peşti. Dacă stilul nostru de viaţă nu se vă schimba, traiul pe această planetă va deveni din ce în ce mai toxic.

Ultima Oră

Cele mai citite