Omenirea a consumat deja toate resursele naturale generate de planetă pentru anul 2023. Începând din 2 august, toată energia pe care o vom folosi, tot ce vom mânca, cumpăra din magazine sau călătoriile pe care le vom face, vor fi în contul generațiilor viitoare. România și-a consumat resursele chiar mai devreme. Țara noastră trăiește pe datorie încă de pe 11 iunie.
Omenirea a epuizat resursele Planetei pentru anul 2022. Sună abstract, însă efectele se văd deja. Fenomenele meteo extreme sau seceta sunt exemplele cele mai actuale. La asta se adaugă faptul că în Oceanul Planetar este mai mult plastic decât peşti. Dacă stilul nostru de viaţă nu se vă schimba, traiul pe această planetă va deveni din ce în ce mai toxic.