Florinela Georgescu, director meteorologie operațională la Administrația Națională de Meteorologie (ANM), ne-a spus cum va fi vremea în următoarele zile.
Meteorologii anunţă că vremea se încălzeşte, dar iarna nu se dă plecată cu una cu două. Primăvara se arată doar câteva zile. România va fi „lovită" de un val de aer tropical, ceea ce duce la creșterea temperaturilor cu până la 10 grade în timpul zilei.
Meteorologii vin cu vești bune. Vremea se încălzește în următoarele două zile chiar dacă la munte, vântul încă mai suflă cu putere și va continua să mai ningă la noapte.
Vremea se încălzește vizibil începând de mâine în toată țara, iar temperaturile vor ajunge în această săptămână și la +14 grade Celsius. Meteorologul Mihai Huștiu a dat mai multe detalii în emisiunea Perfect Imperfect.