„Fiecare vot contează”, a spus președintele Klaus Iohannis la ieșirea de la urne, din secția amenajată la Liceul „Jean Monnet”, din Capitală. „Alegerile nu se câștigă în sondaje, alegerile se câștigă la urne”, a adăugat președintele.
Politicienii au mers încă de dimineață la vot. Premierul Ludovic Orban a declarat că a votat pentru „o Românie dinamică, modernă, încrezătoare în forțele sale” și îi îndeamnă pe români să își exprime opțiunile electorale.