Premierul Viorica Dăncilă a demis-o pe Ecaterina Andronescu de la Ministerul Educației. Andronescu declarase în contextul tragediei de la Caracal: "Eu am învăţat de acasă să nu mă urc cu un străin în maşină". Reacţii după demitere
Viorica Dăncilă a anunțat vineri că a decis să o demită pe Ecaterina Andronescu din funcția de ministru al Educației, după ce aceasta a afirmat că ea a învățat de acasă să nu se urce într-o mașină cu un străin, într-un comentariu referitor la cazul îngrozitor al Alexandrei Măceșanu. Daniel Breaz, ministrul Culturii, va prelua interimatul. Contactată de Știrile TVR, Ecaterina Andronescu susține că nu a fost anunțată de această decizie și nici nu a avut vreo discuție cu premierul pe această temă. Andronescu pune demiterea sa pe deciziile recente pe care le-a luat ca ministru.
2 August 2019, 13:59