Premierul Viorica Dăncilă a demis-o pe Ecaterina Andronescu de la Ministerul Educației. Andronescu declarase în contextul tragediei de la Caracal: "Eu am învăţat de acasă să nu mă urc cu un străin în maşină". Reacţii după demitere

Viorica Dăncilă a anunțat vineri că a decis să o demită pe Ecaterina Andronescu din funcția de ministru al Educației, după ce aceasta a afirmat că ea a învățat de acasă să nu se urce într-o mașină cu un străin, într-un comentariu referitor la cazul îngrozitor al Alexandrei Măceșanu. Daniel Breaz, ministrul Culturii, va prelua interimatul. Contactată de Știrile TVR, Ecaterina Andronescu susține că nu a fost anunțată de această decizie și nici nu a avut vreo discuție cu premierul pe această temă. Andronescu pune demiterea sa pe deciziile recente pe care le-a luat ca ministru.

Noul ministru de Interne, în vizită la Jandarmerie: Orice instituție e protejată prin lege, mai ales guvernul. Cine va îndrăzni vreodată să forțeze (...) înseamnă că poate să fie și tentativă de lovitură de stat

Jandarmeria, instituția din subordinea Ministerului de Interne cu cele mai multe probleme de imagine, a fost vizitată de noul ministru. Nicolae Moga a tras și prima concluzie: protestul din 10 august, în urma căruia oamenii au fost bătuți și gazați de jandarmi, a fost o lovitură de stat. Cu câteva ore în urmă susținuse că nu mai vrea să vadă oameni bătuți de jandarmi.

Ultima Oră

Cele mai citite