Călin Popescu Tăriceanu a demisionat din fruntea Senatului, iar noul președinte va fi ales miercurea viitoare. PSD îl susține pe Teodor Meleșcanu, de la ALDE

Călin Popescu Tăriceanu a demisionat din funcția de președinte al Senatului, iar PSD l-a propus în loc pe Teodor Meleșcanu, de la ALDE. Tăriceanu spune că nu știe nimic, în timp ce Meleșcanu a acceptat ideea. Chiar premierul Viorica Dăncilă a propus ca fostul ministru de Externe de la ALDE să devină al doilea om în stat.

Îndemnuri la mobilizare în PSD, lansate în ședințe lungi, nu tocmai liniștite. Liderii din teritoriu și-au spus nemulțumirile. S-a pus pe hârtie strategia pentru perioada următoare

Social democrații fac strategii înainte de alegerile prezidențiale. Vor să îl dea în judecată pe șeful statului pentru afirmația "guvernul este corupt" şi vor sesiza CCR dacă președintele nu numeşte interimari la ministerele rămase libere după demisiile celor de la ALDE. Şedințele de la Mamaia nu au fost foarte liniştite, iar Viorica Dăncilă le-a cerut colegilor să nu mai facă bisericuţe.

Ultima Oră

Cele mai citite