25 noiembrie, Ziua internaţională de eliminarea violenţei împotriva femeilor. „Încurajez femeile să caute ajutor. Ca supraviețuitoare, trebuie să ne prețuim suficient pentru a pleca.”

De la izbucnirea pandemiei de COVID-19, datele și rapoartele au arătat că toate tipurile de violență împotriva femeilor și fetelor, în special violența domestică, s-au intensificat. Aceasta este pandemia care pândește din umbră și care se dezvoltă în mijlocul acestei crize.

Declaraţie comună pentru combaterea violenței împotriva femeilor - semnată de 20 de ambasade la Bucureşti

Violenţa împotriva femeilor şi fetelor există în toate ţările şi la toate nivelurile societăţii iar fiecare stat are o responsabilitate fundamentală ce ţine de drepturile omului să ofere protecţie împotriva acestui tip de violenţă, care nu reprezintă o chestiune privată, se subliniază într-un mesaj semnat de 20 de misiuni diplomatice acreditate la Bucureşti, printre care Ambasadele SUA, Franţei şi Marii Britanii, cărora li se alătură Reprezentanţa Comisiei Europene.

Cazurile de violență domestică s-au înmulțit în Mehedinți

După ce anul trecut Direcția de Asistență Socială Mehedinți a înregistrat 14 solicitări de internare în centrele specializate a unor femei agresate de soți, anul acesta, numărul acestora a crescut la nouăsprezece, în doar trei luni.

Palatul Victoria va fi iluminat în portocaliu pentru a marca Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței împotriva Femeilor

Guvernul României se alătură campaniei globale UNiTE pentru eliminarea violenței împotriva femeilor, care se desfășoară anual în perioada 25 noiembrie – 10 decembrie. Tema campaniei de anul acesta - “Orange the World: Fund, Respond, Prevent, Collect!” - atrage atenția asupra urgenței unor măsuri care să asigure resursele necesare pentru combaterea și prevenirea violenței de gen și pentru colectarea de date despre acest fenomen.

Ultima Oră

Cele mai citite