An bun pentru vin. Încă un soi de struguri pentru vinul alb omologat la Staţiunea de Cercetare Viti-Vinicolă Drăgăşani. Totuși, importurile sunt mai mari decât exporturile

Viticultorii din Vâlcea au de ce să fie mulțumiți anul acesta. Recolta de struguri a fost bună la toate soiurile, astfel că și vinul va fi pe măsură. Nu doar cantitatea a fost mulțumitoare, ci și calitatea, spun producătorii din Drăgășani. România are o suprafață mare de viță de vie cultivată și se află pe locul 6 în Europa din acest punct de vedere. Dar deocamdată nu exportăm atât de mult pe cât ne-am dori. Tot importurile sunt mai mari.

Începe culesul viilor în Republica Moldova. Dogarii, care pregătesc butoaiele pentru vinul din roada nouă, recomandă recipiente din lemn de salcâm sau frasin

Forfotă în gospodăriile din Republica Moldova. Înainte să culeagă strugurii, viticultorii îşi pregătesc butoaiele în care să pună vinul din roada nouă. Dogarii au mult de lucru în această perioadă pentru a răspunde tuturor cererilor. Ei spun că doar butoaiele din lemn păstrează nealterată aroma unică a vinurilor basarabene.

Ultima Oră

Cele mai citite