Vremea va continua să se răcească în toată țara. Risc de inundații în nouă judeţe

Meteorologii au emis, joi, o informare de răcire a vremii și intensificări temporare ale vântului. Vremea va fi rece pentru această perioadă cu precădere în regiunile intracarpatice, unde valorile maxime ale temperaturii aerului se vor situa, în general, între 14 și 18 grade. În zona montană înaltă, trecător, precipitațiile vor fi mixte, potrivit ANM.

ANM: Rafale de vânt cu viteze de 65 km/h şi cantităţi de precipitaţii de până la 35l/mp, în Bucureşti, între orele 18:00-2:00 noaptea

Vremea va deveni instabilă la nivelul Municipiului Bucureşti începând de miercuri după-amiază, regimul termic fiind caracterizat prin averse, cu cantităţi de apă de 35 l/mp, dar şi prin intensificări ale vântului de pot depăşi la rafală 65 km/h, anunță Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM). Ploile cu caracter de aversă şi intensificările vântului vor fi la intensitate mai mare în intervalul ora 18:00 - 2:00, precizează meteorologii.

Pagubele de la Timișoara, evaluate diferit de Prefectură și primărie. Guvernul a promis 100.000 de lei, edilul N. Robu cere 20 de milioane

Primarul Timișoarei Nicolae Robu este nemulțumit de evaluarea pagubelor făcută de Prefectură, astfel că n-a semnat raportul care a ajuns la premierul Mihai Tudose. Primul ministru a spus că Guvernul va da "un miliard de lei vechi", adică 100.000 de lei, în timp ce primarul Timișoarei susține că numai reparația școlilor ar costa 20 de milioane de lei.

Avertizări de vânt puternic și ploi în centrul țării. În Capitală, vântul a suflat și cu 50 km/oră

Meteorologii au emis, marți, mai multe avertizări nowcasting de cod galben de ploi și vânt puternic pentru centrul țării. Nici sudul nu va scăpa de furtuni după temperaturile ridicate din ultimele zile. De miercuri după-amiază, până joi dimineață, este posibil ca în București să se semnaleze intervale în care ploile să fie abundente, a precizat pentru TVR Gabriela Băncilă, șeful Centrului Național de Prognoze Meteorologice.

Peste 20 de şcoli şi grădiniţe sunt încă închise din cauza furtunii, cei 13 pacienți rămân internați

Toți cei 13 răniți internați la spitalul din Timișoara rămân în continuare internați. Peste 20 de şcoli şi grădiniţe din judeţul Timiş, afectate de furtuna violentă de acum două zile, rămân şi astăzi închise. Multe dintre ele nu au electricitate sau apă potabilă. Premierul Mihai Tudose a criticat ENEL și ANRE pentru întârzierea lucrărilor și a promis că în 2 zile actele vor fi gata pentru o plată a despăgubirilor.

Ultima Oră

Cele mai citite