Şase judeţe se află luni, până la ora 20:00, sub Cod galben de vânt puternic, conform unei atenţionări emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM). Pe autostrăzile A2 București – Constanța și A4 Ovidiu – Agigea plouă torențial. Vizibilitatea este redusă și există pericol de acvaplanare.
Vestul țării se confruntă cu un nou val de ploi și furtuni. În Arad, Timiș și Caraș-Severin precipitațiile abundente au provocat inundații în mai multe localități, iar vântul puternic a pus la pământ copaci. Pompierii au făcut noapte albă pentru a scoate apa din gospodăriile oamenilor, iar o șosea a fost blocată mai multe ore de un copac căzut de-a curmezișul.
A fost prăpăd noaptea trecută în Timișoara. O furtună puternică a măturat totul în cale. 250 de pompieri au fost mobilizați să scoată apa din zeci de gospodării.
Până la ora 20.00 se vor semnala averse torențiale ce vor cumula 40-60 l/mp, în condițiile în care în zona avertizată s-au cumulat 30-50 l/mp. Vor fi frecvente descărcări electrice, vijelii și grindină.
Și în vestul, și în sudul, și în estul țării oamenii se luptă să scoată mâlul din curți și chiar din case. Și duminică a fost emis cod roșu de ploi abundente. Peste 50 de astfel de avertizări de ploi și inundații s-au emis numai luna aceasta.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis astăzi o avertizare Cod portocaliu de ploi însemnate cantitativ şi de furtuni, valabilă în 20 de judeţe, de luni după-amiaza până marți dimineața. De asemenea, a fost emis un Cod galben de instabilitate atmosferică pentru 17 judeţe şi pentru municipiul Bucureşti.
Puhoaiele de apă au măturat totul în cale și au luat o viață. In Bihor un copil de patru ani a fost smuls de o viitură chiar de lângă părinții săi. După mai multe ore de căutări, băiatul a fost găsit fără suflare. Iar în Mureș, pompierii au salvat din calea apelor un copil și trei adulți.