Evaluarea pagubelor după ploi. Premierul, împreună cu alți miniștri, pe teren. "Sperăm ca în ședința de joi să aprobăm ajutoarele"

În toate zonele afectate de inundații se evaluează acum pagubele, iar oamenii încearcă să se întoarcă pe cât posibil la viața lor obișnuită. Lucru de-a dreptul imposibil pentru cei care au rămas fără nimic în gospodărie, dar și pentru cei pe care apele revărsate i-au izolat de restul lumii. Primul ministru, împreună cu alți miniștri din Guvern, a mers în zonele afectate de viituri. Guvernul le promite ajutor sinistraților după vizita făcută în județele calamitate și transmisă în direct pe Facebook.

Viiturile au lăsat în urmă dezastru. Râul Trotuș a avut un debit de 100 de ori mai mare decât cel normal

Viitura de pe râul Trotuş a lăsat în urmă dezastru în Vrancea. Debitul s-a apropiat de cotele maxime istorice şi a pus în pericol poduri, drumuri, case şi diguri. Traficul pe drumul european 85, între Adjud şi Tişiţa a fost oprit câteva ore, iar acum se circulă cu restricţii. Şi în Buzău a fost mobilizare de forţe pentru sutele de oameni sinistraţi.

Ultima Oră

Cele mai citite