Negrescu, europarlamentar: Cele 79,9 de miliarde de euro comunicate de președintele Iohannis sunt compuse şi din împrumuturi, nu doar din granturi. România pierde faţă de ce se obţinuse, obiectiv, prin formulele aplicate de instituţiile europene

Europarlamentarul PSD Victor Negrescu a declarat marţi că, faţă de propunerea iniţială, cetăţenii europeni şi România pierd prin decizia luată de Consiliul European privind bugetul, prin care se reduc "substanţial" sumele pentru dezvoltarea rurală, cercetare, sănătate sau digitalizare, iar, în opinia sa, practic, ţara noastră "nu a existat în aceste negocieri".

Victor Negrescu: “Spațiul Schengen se află în proces de reformă. Dacă noi nu vom presa în perioada următoare pentru a intra, riscăm să mai ratăm un moment”

La 13 ani de când țara noastră este membră a Uniunii Europene și după multe discuții și uneori certuri, România încă nu este parte a Acordului de liberă circulație. Schengen, așa cum îl stiu toți europenii, pare în continuare doar un vis pentru noi, pentru bulgari și croați. Europarlamentarii au votat o nouă rezoluție și vor să facă presiune asupra celorlalte instituții europene ca aceste trei țări, printre care și România, să fie primite în acest spațiu.

Ursula von der Leyen a primit scrisoarea guvernului Dăncilă cu noua propunere de comisar. Președintele ales al CE a luat act de faptul că nominalizarea nu e susținută de Klaus Iohannis

Premierul interimar, Viorica Dăncilă, a trimis la Bruxelles o nouă propunere de comisar european. Este vorba despre Victor Negrescu, fostul ministru pentru Afaceri Europene. Gestul a stârnit nemulțumirea președintelui Klaus Iohannis, care o avertizează că nu mai are niciun drept să facă acest lucru. Președintele ales al Comisiei Europene a primit scrisoarea de la București si a luat act de faptul că nominalizarea nu e susținută și de președintele României, a anunțat un purtător de cuvânt al Comisiei.

Victor Negrescu: Președinția Consiliului UE este a României, a tuturor românilor, nu a unui ministru delegat

Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene de anul viitor este "a României, a tuturor românilor, nu a unui ministru delegat", spune Victor Negrescu pe pagina sa de Facebook. El precizează că nu are mize personale şi că ar lucra şi benevol la un proiect atât de important dacă se doreşte acest lucru. Precizările lui Victor Negrescu vin în contextul în care au apărut informaţii că acesta şi-ar fi dat demisia din funcţia de ministru delegat pentru Afaceri Europene.

Ultima Oră

Cele mai citite