Decizie inedită în justiția din România. Un bucureștean trebuie să îi plătească unui vecin daune morale în valoare de 10.000 de euro, plus cheltuieli de judecată, pentru obiceiul de a da muzica tare, dar și pentru că a provocat și alte zgomote deranjante.
Statistica a fost făcută de Eurostat și ne clasează pe primele locuri într-un top al europenilor gălăgioşi. Există însă şi arme legale împotriva scandalagiilor care îşi deranjează vecinii. Dacă se confirmă că nu respectă orele de linişte pot fi amendaţi cu până la 1.500 de lei