vandalizat
Drobeta Turnu Severin arată ca un oraș sub asediu. Mobilierul urban, lămpile stradale și instalațiile din toaletele publice au fost distruse de indivizi încă neidentificați. Mai mult, arborii de pe trotuare au fost tăiați cu drujba sau pur și simplu smulși din pământ. Peisajul este dezolant iar nota de plata se ridica la câteva zeci de mii de lei.
Spital în Argentina, unde statuile vandalizate sunt reparate
Capitala Argentinei se poate lăuda cu mii de statui. Operele de artă sunt însă foarte des ţinta vandalilor care îşi varsă supărarea sau ignoranţa, stricându-le. În faţa acestui flagel, mai mulţi restauratori au creat un aşa-numit spital al statuilor.

