vandalism
Un bărbat din Azuga s-a crezut mai presus de lege şi a urcat cu mașina până la baza Sfinxului din Bucegi. Fapta lui nu a rămas nepedepsită, însă - jandarmii prahoveni l-a amendat cu 3.000 de lei, deoarece accesul cu autoturismele în Parcul Naţional Bucegi este interzis.
Miercurea Ciuc: Monumentul Eroilor, închinat celor peste o mie de soldaţi ucişi în primul război mondial, a fost vandalizat
Monumentul Eroilor din Miercurea Ciuc, unde odihnesc rămăşiţele pământeşti ale celor peste o mie de soldaţi ucişi în primul Război Mondial, a fost vandalizat. Unele desene au caracter obscen. Poliţia municipală a declanşat o anchetă pentru identificarea făptaşilor.
Primăria Capitalei vrea firme de pază în pasajele pietonale, ținta vandalilor de ani întregi
Paznicii. Aceştia par să reprezinte soluţia împotriva actelor de vandalism. Este concluzia la care a ajuns Primăria Capitalei care anul acesta va contracta o firmă de pază pentru Pasajul Latin din Bucureşti, ţinta vandalilor de ani întregi. Soluţia ar putea fi pusă în practică şi în alte pasaje pietonale din Bucureşti. Probleme sunt însă şi în pasajele auto, din care hoţii au plecat cu panourile de pe pereţi.
Mașină de poliție incendiată, geamul ușii de la intrarea în secție, spart. Act de vandalism anchetat în Neamț
Maşină de poliţie incendiată într-o comună din Neamţ. Prima ipoteză luată în calcul de anchetatori este aceea că actul de vandalism ar fi fost comis din răzbunare. Şi geamul uşii de la intrarea în sediul Poliţiei a fost spart. Poliţiştii îl caută acum pe infractor.

