Militari americani, antrenați de vânătorii de munte, unitate de elită a Armatei Române

Vânătorii de munte români i-au învățat pe militarii americani elemente de bază ale alpinismului. Nu este chiar un lucru obișnuit. Datorită experienței mai vaste, dar și a dotărilor, aliații de peste ocean sunt cei care de obicei îi învață pe alții. Câteva mii de militari ai Statelor Unite ale Americii sunt în România pentru întărirea securității flancului estic al Alianței.

Vânătorii de munte din Brașov împlinesc 100 de ani de activitate. Brigada 2 Vânători de Munte „Sarmizegetusa" este acum o unitate tactică la standarde NATO, specializată în lupta pe teren muntos - împădurit

Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa" implinește 100 de ani. Militarii de elită, care au luptat sub drapelul aceste unităţi, s-au remarcat în cel de-al Doilea Război Mondial, apoi au dus mai departe renumele vânătorilor de munte români prin participarea la exerciţii internaționale, dar și în misiuni din teatrele de operaţiuni din Irak, Kosovo, Afganistan și Polonia. Regele Carol al II-lea și Regele Mihai au avut şi ei legături puternice cu vânătorii de munte.

Ziua vânătorilor de munte. În 3 noiembrie, elita Armatei Române împlinește 106 ani

Curajul, responsabilitatea, profesionalismul şi spiritul de sacrificiu sunt valorile aceastei forţe de elită a Armatei Române care serveşte cu credinţă şi devotament ţara şi onorează misiunile încredinţate sub egida ONU, UE şi NATO. În 3 noiembrie este marcată constituirea primului batalion de vânători de munte, în anul 1916.

Ștafeta Veteranilor Invictus, aproape de final. Zeci de militari și de civili au traversat munții

Au plecat din București și aleargă pe trei trasee, roșu, galben și albastru, simbolizând culorile drapelului național. Ștafeta Veteranilor Invictus, acțiune prin care sunt omagiați eroii căzuți pentru țară, dar și cei răniți în teatrele de operațiuni a ajuns la a noua ediție. Unul dintre trasee traversează Carpații, prin nord. Iar ștafeta care a trecut astăzi munții a ajuns la Bistrița.

Asaltul vânătorilor de munte. 140 de militari participă la Alpiniadă

Cei mai buni militari români din brigăzile şi batalioanele de vânători de munte se întrec anual într-o competiție care se desfășoară, prin alternanţă, iarna şi vara. În zona Predealului are loc în aceste zile Alpiniada de Iarnă. Participă 140 de soldați din toate unitățile de vânători de munte. Probele de concurs sunt cele de ştafetă, patrulă şi triatlon militar.

Ziua vânătorilor de munte. Elita Armatei Române împlinește 101 ani

Curajul, responsabilitatea, profesionalismul şi spiritul de sacrificiu sunt valorile aceastei forţe de elită a Armatei Române care serveşte cu credinţă şi devotament ţara şi onorează misiunile încredinţate sub egida ONU, UE şi NATO. În 3 noiembrie este marcată constituirea primului batalion de vânători de munte, în anul 1916.

Ultima Oră

Cele mai citite