vama nădlac coronavirus
Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a avut o nouă discuție, miercuri, cu omologul său ungar, Péter Szijjártó, și au stabilit ca românii blocați la granița dintre Austria și Ungaria să poată tranzita țara vecină începând cu ora 12.00, ora Ungariei, până la eliminarea blocajului.
Aglomerație în Vama Nădlac. Mii de români s-au întors în țară
Mii de români, blocați la granița cu Ungaria, s-au întors în țară. Convoiul i-a adus azi noapte până la frontiera Nădlac. Aceștia au petrecut zeci de ore la granița dintre Austria și Ungaria până când autoritățile au luat măsuri. Peste 800 de mașini au fost escortate de poliția maghiara până la intrare în România, unde, în doar câteva minute s-au format cozi de sute de mașini. Românii întorși din zonele roșii vor sta în carantină, iar cei care vin din zona galbenă vor fi izolați la domiciliu.

