A fost înregistrat primul deces provocat de virusul gripal din acest sezon - un bărbat de 53 de ani din judeţul Galaţi

Gripa face prima victimă din acest an. Un bărbat din judeţul Galaţi a murit în această dimineaţă din cauza complicaţiilor apărute. Pacientul de 53 de ani, diagnosticat cu virus gripal A, suferea şi de alte afecţiuni şi nu fusese vaccinat, anunţă Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile. În acest sezon au fost confirmate 67 de cazuri de gripă. Până acum au fost vaccinate anti-gripal peste un milion de persoane din categoriile de risc.

Mii de cazuri de viroze şi pneumonii în toate judeţele ţării - cele mai multe în Bucureşti şi în Constanţa

Este o adevărată explozie de viroze în această perioadă. Fiecare judeţ din ţară anunţă aproape 2.000 de cazuri doar în ultima săptămână. De asemenea, s-au înmulţit şi cazurile de gripă, dar specialiştii spun că nu se poate vorbi încă de o epidemie la nivel naţional. Cele mai multe cazuri de gripă sunt în sudul ţării, mai ales în Bucureşti şi în Constanţa.

Ultima Oră

Cele mai citite