A fost înregistrat primul deces provocat de virusul gripal din acest sezon - un bărbat de 53 de ani din judeţul Galaţi
Gripa face prima victimă din acest an. Un bărbat din judeţul Galaţi a murit în această dimineaţă din cauza complicaţiilor apărute. Pacientul de 53 de ani, diagnosticat cu virus gripal A, suferea şi de alte afecţiuni şi nu fusese vaccinat, anunţă Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile. În acest sezon au fost confirmate 67 de cazuri de gripă. Până acum au fost vaccinate anti-gripal peste un milion de persoane din categoriile de risc.
5 January 2019, 09:56