Începând cu 1 iulie, grecii intră în valul 2 de relaxare, dau acces către insule și reiau cursele aeriene. Cei care merg acolo au de completat un formular online cu mai multe date, apoi se va emite un cod QR care va reprezenta dovada faptului că ai completat acest chestionar.
Chiar dacă suntem încă în stare de alertă, mulți români au plecat deja în Grecia, în vacanță, cu autocarul sau cu mașina personală. Alții și-au cumpărat bilete la prețurile reduse pe care le găseau la începutul anului. Agențiile de turism au cereri mari și pentru România. Litoralul, muntele și Delta Dunării rămân cele mai căutate destinații.
E liber la turism în Grecia! S-a deschis sezonul estival, au ajuns deja primii vizitatori din străinătate, auto-izolarea la destinație sau la întoarcerea acasă nu mai este obligatorie. E o decizie mult-așteptată, de vreme ce turismul asigură peste 20 la sută din Produsul Intern Brut al Greciei și a fost interzis aproape trei luni.
V-aţi săturat să conduceți sute de kilometri pentru a vă petrece vacanţa în Grecia sau în Turcia? De astăzi aveți o alternativă: CFR a pus în circulație trenuri cu ajutorul cărora puteți ajunge în Salonic sau la Istanbul. Există însă şi un mare minus: deşi călătoriile durează zeci de ore, trenurile nu au bufet sau vagon restaurant.