S-au întors acasă, la București, din insula grecească Evvia, după ce au intrat în contact cu o turistă infectată din grup

Mai mulţi români care au fost în vacanţă în insula grecească Evvia cu autocarul şi au intrat în contact cu o turistă infectată au revenit astăzi în Bucureşti. A plecat fiecare la casa lui ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Unii dintre ei acuză, totuşi, agenţia de turism că nu i-a testat la întoarcerea în ţară. Reprezentanţii firmei se apără şi spun că au acţionat corect.

Turiştii care intră în Grecia pe la Promachonas începând de marţi vor trebui să prezinte un test COVID-19 negativ. Recomandarea MAE

Turiştii care vor intra în Grecia pe la punctul de trecere a frontierei Promachonas vor trebui să prezinte, începând de marţi, 14 iulie, ora locală 6.00, un test molecular negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înainte care să ateste că nu sunt infectaţi cu noul coronavirus, a decis guvernul de la Atena, relatează agenţiile AFP, EFE şi publicaţia greacă keeptalkinggreece.com, citate de Agerpres.

Românca depistată cu COVID-19 în Insula Creta este în carantină. Medic grec: Stăm cu sufletul la gură să vedem care va fi efectul redeschiderii graniţelor

Românca depistată cu noul coronavirus pe insula elenă Creta este într-unul dintre hotelurile special amenajate pentru carantină. Aceasta a sosit în Creta cu avionul alături de soţul său, pentru a-şi petrece vacanţa de vară pe insula grecească. MAE rectifică unele informații transmise ieri despre turista româncă. În spațiul public au apărut controverse legate de țara din care aceasta ar fi plecat.

Ultima Oră

Cele mai citite