urşi Zărneşti
Doi urși din Ucraina, care toată viața lor au trăit în captivitate, ținuți în condiții insalubre, și-au găsit fericirea în România. În rezervația din Zărnești, unde își vor trăi de acum ultimii ani din viață. A fost o misiune de salvare dificilă și plină de emoții, dar care are un final fericit.
Ursoaica de la Lacul Sfânta Ana și cei trei pui au ajuns în rezervația de la Zărnești
Ursoaica de la Lacul Sfânta Ana, care obișnuia să vină aproape de turiști, a ajuns în Sanctuarul de la Zărnești împreună cu cei trei pui ai săi. Ministerul Mediului a decis că este cea mai bună soluție pentru ca animalele să aibă o viață apropiată de cea normală.
Ursoaica Pamela s-a pensionat. Este al 99-lea animal care ajunge în rezervația de la Zărnești
Pamela s-a pensionat. Este cea mai bătrână locatară de la grădina zoologică din Oradea. O ursoaică de 28 de ani care de azi va trăi în libertate. A fost condusă până la sanctuarul de la Zărneşti de reprezentanţii rezervaţiei, dar si de o echipă de filmare de la BBC.

