urși la stână
Urşii au atacat din nou ferma cu oi din Bistriţa-Năsăud. S-a întâmplat la nici 24 de ore după ce o ursoaică şi doi pui au omorât zeci de mioare şi un câine. Speriate, oile au ieşit pe drumul naţional.
Stână atacată de urși în Bistrița-Năsăud. Animalele sălbatice au omorât 28 de oi
Deși este sezonul în care urșii ar trebui să hiberneze, în Bistrița-Năsăud o stână a fost atacată de o ursoacă și doi pui. 28 de mioare au căzut pradă atacului. În zonă este un fond de vânătoare, dar localnicii se plâng că numărul urșilor a ajuns la peste 200 de exemplare și animalele nu se tem de oameni.

