Două adolescente din Brăila sunt căutate de polițiști după ce ieri au plecat împreună de la școală și nu au mai ajuns acasă. Fetele, în vârstă de 15 ani, sunt colege la același liceu. După ore de căutări și așteptare mamele celor două au mers la poliție și au anunțat dispariția.
Plecarea din țară a unor persoane chiar înainte de a primi o condamnare sau înainte de momentul încarcerării este deja o practică folosită de mulți infractori români. Potrivit statisticilor Administrației Naționale a Penitenciarelor și ale Poliției Române, unul din 5 condamnați definitiv dispare de la domiciliu chiar înainte de pronunțarea unei sentințe de închisoare cu executare. Italia a devenit destinaţia favorită a condamnaţilor din România. Liliana Năstase ne explică.