"Constatăm cu regret faptul că, în ziua când Ucraina a fost supusă unui atac masiv cu rachete din partea Federației Ruse, în județul Bacău a fost organizată o manifestare semi-glumă în cadrul căreia au fost folosite simboluri ale teroriștilor ruși. Sperăm că acest eveniment va fi evaluat corespunzător de către societatea română", au transmis diplomații ucraineni. Poliția din Bacău a deschis un dosar penal în acest caz.