Dai licența la timp, nu mai iei bursă! Dai examenul în toamnă, iei bani și pe durata vacanței

Studenţii din anii terminali, care vor burse de studiu şi în timpul vacanţei ar trebui să amâne examenul de licenţă pentru toamnă. Sună absurd, dar este adevărat. Conform legii, tinerii care iau licenţa pierd statutul de studenţi, deci nu mai au dreptul la ajutor financiar în timpul verii. În schimb, colegii lor care dau examenul în septembrie primesc bani în continuare.

Universităţile vor putea să înscrie câţi studenţi vor, cu condiţia ca fiecare profesor să se ocupe de cel mult 35. Îngrijorări în sistem

Pragul de cel mult 35 de studenți per profesor a fost stabilit de senatorii din Comisia de învăţământ, care i-au trimis modificarea preşedintelui pentru promulgare. Unii experţi în educaţie cred că acest criteriu strict cantitativ va încuraja fabricile de diplome şi va afecta calitatea învăţământului de specialitate. 

Ultima Oră

Cele mai citite