universitate
Autoritățile le-au cerut profesorilor și celor 24.000 de studenți să lucreze de acasă în prima zi a săptămânii.
Dai licența la timp, nu mai iei bursă! Dai examenul în toamnă, iei bani și pe durata vacanței
Studenţii din anii terminali, care vor burse de studiu şi în timpul vacanţei ar trebui să amâne examenul de licenţă pentru toamnă. Sună absurd, dar este adevărat. Conform legii, tinerii care iau licenţa pierd statutul de studenţi, deci nu mai au dreptul la ajutor financiar în timpul verii. În schimb, colegii lor care dau examenul în septembrie primesc bani în continuare.
Universităţile vor putea să înscrie câţi studenţi vor, cu condiţia ca fiecare profesor să se ocupe de cel mult 35. Îngrijorări în sistem
Pragul de cel mult 35 de studenți per profesor a fost stabilit de senatorii din Comisia de învăţământ, care i-au trimis modificarea preşedintelui pentru promulgare. Unii experţi în educaţie cred că acest criteriu strict cantitativ va încuraja fabricile de diplome şi va afecta calitatea învăţământului de specialitate.
Universităţile din străinătate şi-au prezentat ofertele pentru elevii din România
A fost weekendul în care mii de liceeni s-au informat direct de la sursă unde ar putea studia după ce vor lua bacul. E un târg la care au venit cele mai multe instituţii din străinătate. Peste 100 au încercat să recruteze cât mai mulţi elevi români.

