Aeroporturile din toată țara au început să investească în modernizare. Brașov-Ghimbav devine operațional din această vară, folosind tehnologie suedeză

După 3 ani de pandemie, reprezentanţii aeroporturilor din România speră că în acest an să depăşească numărul de pasageri din 2019. Aceștia mizează pe dorinţa românilor de a călători în alte ţări. În următorii 10 ani se așteaptă ca numărul pasagerilor să se dubleze. Din această vară va deveni operațional și Aeroportul Brașov-Ghimbav care ar urma să aibă un flux de peste 300 de mii de persoane pe an.

Primul turn de control virtual din România

Aerodromul de la Ghimbav va dispune de un turn de control virtual, o soluție inovatoare prin care avioanele vor fi coordonate dintr-un centru de dirijare aflat tocmai la Arad. Aeroportul de la Ghimbav este și primul construit, în țară, în ultimii 50 de ani.

Ultima Oră

Cele mai citite